Vilniaus rotušėje buvo diskutuojama kokių renginių reikia sostinei

Vilniaus miesto savivaldybės administracija kartu su EUROCITIES miestais partneriais įgyvendina projektą „ZEN. Kultūros paveldui nedarančių poveikio renginių tinklas“.

Šių metų lapkričio 6 d. Vilniaus rotušėje įvyko sklaidos konferencija, kurioje dalyvavo Vilniaus, Lietuvos ir tarptautinių organizacijų bei įstaigų atstovai. Joje buvo pristatytos jau  įgyvendintos tris metus vykusios veiklos, aptarti projekto rezultatai. Šis projektas – puikus pavyzdys, kaip Vilnius, drauge su kitais Europos miestais partneriais, prisideda prie darnaus vystymosi plėtros organizuojant renginius.  Tikimasi, kad geroji Vilniaus miesto patirtis, sukaupta projekto metu, pasklis ir kituose Lietuvos miestuose.

Vilniaus kultūros darbuotojai kalbėjo, kad jie jau laikosi darnaus vystymosi principų, tačiau nėra tikri, ar tai daro teisingai. Darnus vystymasis nėra mokomas netgi aukštosiose mokyklose, kuriose yra rengiami būsimi specialistai.

„Labai sudėtinga surasti profesionalius kūrybinių industrijų specialistus, kurie turėtų ir patirties, ir platų išsilavinimą, kurie darnų vystymąsi suprastų kaip trijų – ekonominių, socialinių ir aplinkosauginių aspektų junginį. Darnus vystymasis neturi riboti, o kaip tik skatinti vietos verslus, kūrybinių industrijų atsiradimą. Menų fabrikas „Loftas“ susikūręs tuo metu nepatraukliame Naujamiesčio rajone, jį užaugino, aplink „Loftą“ įsikūrė daug naujų organizacijų ir pamažu tai tapo nauju Vilniaus traukos centru“ – teigė Živilė Diawara, VšĮ Menų fabrikas „Loftas“ strategijos vadovė.

Renginių lokalumas, jų perkėlimas į kitas miesto vietas, o ne tik visų renginių organizavimas miesto centre buvo akcentuotas ir kitų kalbėjusiųjų. Pirma, tai mažintų miesto centro, senamiesčio patiriamą renginių neigiamą poveikį – padidėjęs eismas, šiukšlės, triukšmas ir pan. Antra, renginių organizavimas įvairiose vietose skatintų vietos bendruomenes aktyviau įsitraukti ir dalyvauti kaimynystėje vykstančiuose renginiuose.

Vilniaus senamiestis nėra didelis, tad užsienio turistai, atvykę apžiūrėti Vilniaus, turėtų rasti ir daugiau traukos centrų, kurie būtų įsikūrę toliau nuo centro. Žydrė Gavelienė, Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė akcentavo, kad renginių organizatoriai turėtų daryti renginius prieinamus užsienio turistams, skelbti apie juos ne tik lietuvių kalba. Šiai minčiai pritarė paveldosaugininkai, atkreipdami dėmesį į tai, kad Vilnius yra multikultūrinis miestas. „Nereikėtų vengti renginių metu kalbėti įvairiomis kalbomis bei siūlyti įvairesnes programas. Kuo daugiau turėsime susijusių su žydų, rusų, lenkų ir kitų tautybių aktualijomis, tuo miestas bus atviresnis ir įdomesnis. Taip pat reikia atviriau žvelgti ir į paveldą, kaip jį panaudoti šiandienos visuomenės poreikiams“ – tvirtino Gediminas Rutkauskas, VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros direktorius.

Konferencijos dalyviai akcentavo, kad darnaus vystymosi principai turėtų būti taikomi ne tik masiniuose, bet ir mažesniuose renginiuose. Siekiant darnaus vystymosi įgyvendinimo praktikoje, tai turi tapti kasdienybės dalimi politikams, renginių organizatoriams ir renginių dalyviams, vilniečiams ir miesto svečiams.

Kelios akimirkos iš renginio: